Nadčasový Dětský dům. Proč ho tak milujeme?

ABRA Holding sídlí v budově postavené v letech 1925 – 1929 ve stylu konstruktivismu. Architekt Ludvík Kysela stavbu navrhl pro Vzájemnou pojišťovnu Praha, v roce 1950 se ale proměnila v Dětský dům. Kdo byl tehdy malý, dodnes nostalgicky vzpomíná na sladké jahody s pravou šlehačkou, chuť polárkového dortu a na pohádky v divadle Sluníčko. A kdo chtěl, nahrál si tu i vlastní desku.

Jak název stylu napovídá, autor nechal úmyslně vyniknout čistou konstrukci. Řekli byste si, to je přece jasný funkcionalismus… A v podstatě ano, ale v ruském podání (právě v této zemi konstruktivismus po roce 1918 vznikl), jde o dynamičtější (diferenciace podlaží, kaskádové členění) alternativu evropského funkcionalismu. Kysela se navíc inspiroval i Spojenými státy, konkrétně Chicagskou školou. Nejvýraznějším důkazem jsou tzv. chicagská okna, která jsou dělená a otevírají se nahoru. V souladu s původní myšlenkou jsou dole obchody s výraznou výlohou a nahoře kanceláře, včetně těch našich:) A jak se nám tady líbí?

„Zabydleli“ jsme se těsně pod střechou, v 8. patře, odkud máme výhled na Petřín a Pražský Hrad, vidíme také věže Týnského chrámu a Staroměstské radnice. A jako na dlani máme zlatou korunu posazenou na úplném vršku Paláce Koruna. Člověk najednou vnímá Prahu z nové perspektivy.“
Jaroslav Řasa

CEO ABRA Holdingu

Do budoucna plánujeme organizovat zajímavá kreativní setkání, takže se v domě U Slunce, jak ho tady interně přezdíváme, určitě brzy potkáme!

Kdo byl Ludvík Kysela?

Český architekt (narozený v roce 1881 v Kouřimi) byl zpočátku ovlivněn kubismem (Kubistický dům čp. 270 na nároží Malostranského nám. a Karmelitské ul. v Praze), později navrhoval hlavně funkcionalistické stavby v centru (Palác Baťa, Obchodní dům Lindt, Palác U Stýblů). Jeho konstrukčně odvážné návrhy jsou technicky domyšlené a díky velkorysému použití skla vynikají vzdušnou elegancí.


Kysela od necelých deseti let vyrůstal v hlavním městě, kde také vystudoval architekturu. Měl šest sourozenců včetně výtvarníka Františka Kysely (bankovka 50 Kč z roku 1922, jevištní návrhy pro Vinohradské a Národní divadlo). Architektovy kreativní možnosti byly po válce zúženy do osnov projektů ve Státním ústavu pro projektování výstavby hl. m. Prahy a v podniku Kovotechna. V roce 1960 umírá v Praze.